а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслика

насликаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претстави нешто во вид на слика, изработи слика со молив, боја масло и сл.
Англиски: paint Албански: vizatoj, pikturoj
2. Направи фотографија.
Англиски: photograph Албански: fotografoj
Изведенки
насликува несв.
насликуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи