а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслезе

наслезат
Вид збор: Глагол, свршен
За множество - слезе во голем број.
Англиски: come down
Примери:
Многу народ наслезе од селата во градот.
Вечерта наслегоа во колибите да ноќеваат.
Изведенки
наслегува несв.
наслегуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи