а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наследи

наследат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие нешто во наследство од родители, роднини и др.
Англиски: inherit Албански: trashëgoj
Примери:
Наследи голем имот.
2. Прими, преземе од некого, продолжи нешто (титула, должност, идеи).
Англиски: take over Албански: trashëgoj, marr përsipër
Изведенки
1. наследува несв.
наследуваат
2. наследување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи