а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наследен

наследниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на наследство.
Англиски: heritance
Употреба: Правда
Примери:
Наследно право.
2. Што се наследува, што се пренесува од родителите.
Англиски: hereditary
Употреба: Биологија
Примери:
Наследна болест.
Наследни особини.
Изведенки
наследност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи