а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслага

наслагаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Насложи, нанесе во слоеви, наслои.
Англиски: stack up Албански: paloj, rradhit
2. (се наслага) Се насложи, се напласти, се наслои.
Албански: palohet, shtresohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи