а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наслага

мн. наслаги
Вид збор: Именка, женски род
1. Наталожен материјал во вид на слој, на пласт.
Англиски: stack Албански: stivim, llurbë, fundrinë
Примери:
На месото се јавуваат бели наслаги, кои лесно се отстрануваат со влажна крпа.
2. Слој руда, минерал во земјата.
Англиски: layer Албански: shtresë
Употреба: Геологија
Примери:
Рудни наслаги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи