а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наскоро

Вид збор: Прилог
Во скоро, во кусо време, по малку време од некој настан.
Англиски: soon Албански: pas pak
Примери:
Наскоро треба да дојдат.
Наскоро ќе почнат есенските дождови.
Наскоро по пристигнувањето ни пратија писмо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи