а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наскока

наскокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20138
1. За множество - се нафрли во скок врз некого.
Англиски: jump Албански: hip, vërsul, kërcej
Примери:
Сите наскокаа на него.
2. За множество - за миг, во скок стане.
Англиски: jump Албански: çohem, ngritem, kërcej
Примери:
Кога влезе војводата, сите наскокаа да го поздрават.
3. (се наскока) Помине доволно време во игра, во скокање.
Англиски: jump Албански: vallzoj, kërcej, luaj
Изведенки
наскокува несв.
(се) наскокуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК