а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наскапе

(се) наскапат
Вид збор: Глагол, свршен
Нагние, расипе малку, почне да скапува.
Англиски: rot
Примери:
Јаболката (се) наскапале.
Изведенки
наскапува несв.
(се) наскапуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи