а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насири

насират
Вид збор: Глагол, свршен
Потсири доволно или големо количество млеко, добие доволно или големо количество сирење.
Албански: zë djath
Употреба: Гастрономија
Изведенки
насирува несв.
насируваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи