а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насип

мн. насипи
Вид збор: Именка, машки род
1. Појас насипана земја, камен и друг градежен материјал, издигнат над нивото на почвата или на водата.
Англиски: dam Албански: pend
Примери:
Железнички насип.
Насип за пат.
Насип за одбрана од поплава.
Одбранбен насип.
2. Натрупана земја, песок за полнење на некое место.
Англиски: bank Албански: pirg
FlexiMac
 менување на македонски глаголи