а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насипе

насипат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тури, налее течност во некаков сад.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Му насипа вино и го покани да наздрават.
2. Тури, претури во доволно количество нешто што се сипе.
Англиски: pour Албански: mbush tepër
Примери:
Ги насипаа рибите со крупна сол.
Hаcипаа жито во амбарот.
3. Натрупа земја, песок, направи насип.
Англиски: pour Албански: mbush
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
1. насипува несв.
насипуваат
2. насипување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи