а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насилство

мн. насилство
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8019
1. Примена на сила врз некого против неговата волја и неговите права.
Англиски: violence Албански: dhunë, violencë
Примери:
Трагите од насилството беа видливи на неговото тело.
2. Дејствување, постапка против природниот ред и општоприфатениот, установен начин на однесување.
Англиски: violence Албански: violencë
Примери:
За жал, историјата е календар на борби, војни и разни насилства.