а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насилник

мн. насилници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прави насилство.
Англиски: bully, criminal Албански: dhunues, kriminel
Употреба: Правда
Изведенки
1. насилничка ж.
мн. насилнички
2. насилнички прид.
насилничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи