а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насили

насилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Присили, принуди некого.
Англиски: force Албански: detyroj, imponoj
Примери:
Никој не го насили, сам реши да се оддели од нас.
2. Изврши полов чин со примена на сила, силува.
Англиски: rape Албански: përdhunoj
3. (се насили) Покаже, пројави сила.
Англиски: violate Албански: vërsulem
Примери:
Селаните се насилија да берат дрва во туѓи кории.
Се насилија два-тројца да му го земат местото на сиромавиот.
Изведенки
1. насилува несв.
(се) насилуваат
2. насилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи