а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насилен

насилни
Вид збор: Придавка
1. Што се прави насила, со принуда.
Англиски: forcible
Примери:
насилно иселување
насилно присоединување
2. Што е предизвикан од сила, со насилство.
Англиски: violent
Примери:
насилна смрт
Изведенки
1. насилно прил.
Пример: Насилно ги терале да им работат. Насилно им го одземале најдобриот добиток.
2. насилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи