а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насилба

мн. насилби
Вид збор: Именка, женски род
1. Примена на сила врз некого.
Англиски: oppression Албански: ushtrim i forcës
2. беззаконие, притисок
Англиски: lawlessness Албански: paligjshmëri, shtypje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи