а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насила

Вид збор: Прилог
Со примена на сила, принудно.
Англиски: by force
Примери:
Ги земале насила да служат во туѓи војски.
Овдека насила не донесоа.
Изрази
(посл.) На човека насила можеш да му земеш, ама не да му дадеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи