а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насиет

мн. насиети
Вид збор: Именка, машки род
порака, завет
Англиски: advice Турски: nasihat
Употреба: Архаизам
Примери:
Насиет ми (ти, му ...) остави.
Hасиет ми остави таткото да не се делам од братот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи