а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насетува

насетуваат; насетуваа; насетувале
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2917
насети
Англиски: sense
Примери:
Првите најави на дебаклот се насетуваа уште со внатрешните судири во партијата.
Изведенки
насетување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК