а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насели

населат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе, смести некого да живее на некое место.
Англиски: settle Албански: vendos, shpërngul
Примери:
Бегалците ги населија во една напуштена рударска населба.
2. (се насели) Се досели, дојде да живее некаде.
Англиски: settle Албански: shpërngul, vendos
Примери:
Го остави селото и се насели во градот.
Изведенки
1. населува несв.
(се) населуваат
2. населување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи