а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

населеник

мн. населеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се населил некаде.
Англиски: settler
Примери:
По првиот населеник местото го добило и своето име.
Изведенки
населенички прид.
населеничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи