а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

население

(едн.) населението
Вид збор: Именка, среден род
1. Жителите на населено место или територија.
Англиски: population Албански: popullatë
Примери:
Попис на населението.
Град со мешано население.
2. Состав на луѓе што се поврзуваат со некое заедничко својство.
Англиски: population Албански: popullatë
Примери:
Словенско население.
Црнечко население.
Христијанско население.
Активно население.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи