а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насекира

насекираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46191
1. Вознемири, растревожи, јадоса некого.
Англиски: worry Албански: mbërzitem, brengosem
Примери:
Многу го насекира разговорот со братот.
Не им кажав на домашните да не ги насекирам.
2. (се насекира) Се вознемири, се растревожи, се јадоса.
Англиски: worry Албански: brengosem, mërzitem
Примери:
Не секирај се, и тоа ќе помине.
Изведенки
насекирува несв.
(се) насекируваат
повт.