а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насекаде

Вид збор: Прилог
На секое место, секаде.
Англиски: everywhere
Примери:
Таа патува насекаде, низ целиот свет.
Насекаде се чувствуваше мирисот на пролетта.
Тоа го има насекаде.
Сонцето насекаде ги ширеше своите зраци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи