а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насее

насеат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши сеење на некоја површина, посее доволно.
Англиски: sow
Примери:
Едната нива ја насеа со пченица, а другата со 'рж.
Ги насеа предвидените површини со јачмен.
Изведенки
1. насева несв.
насеваат
2. насевање ср.
глаг. им.
3. насејува несв.
насејуваат
(ретко)
4. насејување ср.
(ретко) глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи