а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наседне

наседнат; наседни, наседнете; наседнав, наседна, наседнаа; наседнал; наседнат; наседнев, наседнеа; наседнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6538
1. Седне на нешто не сакајќи.
Англиски: sit Албански: mashtrohem
Примери:
Си го наседнал мантилот.
2. За множество луѓе - седнаа cите, испоседнаа.
Албански: ulen
Примери:
На ледината пред манастирот наседнале селани.
Сите наседнаа крај долгата селска софра.
3. Поверува во некоја лага, стане жртва на измама.
Англиски: set up Албански: grackë
Употреба: Иронично , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Како можел да му верува, толку лесно да наседне!
Лукаво смислил како да го наседне побратимот.
Изведенки
1. наседнува несв.
наседнуваат
2. наседнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК