а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наседи

(се) наседат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине долго време во седење.
Англиски: seat
Примери:
Се наседовме, чекајќи ги да дојдат.
Изведенки
наседува несв.
(се) наседуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи