а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насвири

(се) насвират
Вид збор: Глагол, свршен
Со свирење се задоволи, помине доволно време во свирење.
Англиски: play
Изведенки
насвирува несв.
(се) насвируваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи