а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насамари

насамарат; насамарил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29905
1. Стави самар на товарен добиток.
Англиски: saddle Албански: vë samar, shaloj
2. Измами, излаже, изигра некого.
Англиски: swindle Албански: mashtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Убаво те насамарил штом не си отворил очи.
3. (се насамари) се измами, се излаже
Англиски: swindle Албански: mashtrohem, gaboj
Примери:
Кој му е крив, самиот се насамари.
Изведенки
1. насамарува несв.
(се) насамаруваат
2. насамарување ср.
глаг. им.