а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насад

мн. насади
Вид збор: Именка, машки род
1. Површина на која се насадени растенија.
Англиски: plantation Албански: plantacion
Употреба: Земјоделство
Примери:
лозови насади, овошни насади
2. Јајца што се оставаат да ги веде квачка (кокошка или друга домашна птица).
Албански: çel
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи