а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нар

мн. нарови
Вид збор: Именка, машки род
1. калина
Латински: malum granatum Англиски: pomegranate Турски: nar Албански: shegë
Употреба: Ботаника
2. Легло од штици наредени на дрвени ногалки.
Англиски: couch Албански: divan, kauç
Примери:
Седнаа скрснозе на наровите и ги зачадија чибуците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи