а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наруга

(се) наругаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се навика по некого, исмее, навреди многу.
Англиски: deride
Примери:
Одвај се воздржал да не им се наруга.