а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарочно

Вид збор: Прилог
Намерно, со определена намера, не случајно.
Англиски: especially
Примери:
Му се јави во нарочно избран момент.
Едно од момчињата нарочно ја згазна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи