а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарожи

нарожат
Вид збор: Глагол, свршен
За добиток (теле. јаре и др.) - добие рогови.
Примери:
Јарињата нарожија.
Изведенки
нарожува несв.
нарожуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи