а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народ

мн. народи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 215
1. Историски создадена заедница на луѓе врз основа на заедничко етничко потекло, територија, јазик, економски живот и заеднички културни традиции.
Англиски: nation Албански: popull, komb
Примери:
македонски народ
2. Целокупниот состав на населението, на граѓаните на една држава.
Англиски: people Албански: popullsia
Примери:
народот на Македонија
3. множество луѓе
Англиски: crowd Албански: njerëz
Примери:
Многу народ излегол на улица.
Од народ не се влегуваше в црква.
4. сиромашниот дел од населението
Англиски: poor
Примери:
Никој не го прашува народот.