а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народски

народскиот
Вид збор: Придавка
Што е својствен за народот, за широките слоеви на народот.
Англиски: common
Примери:
Народски начин на живеења.
народски збор, народско кажување
Изведенки
народски прил.
Пример: Тој се облекува народски, а не господски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи