а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народностен

народносниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на народност, што е својствен за дадена народност.
Примери:
Запознавањето со еден народ, со она што ја прави неговата народносна посебност не може да се замисли без проникнување во светот на неговото народно творештво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи