а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Општествено-политичка движење во Русија, од втората половина на XIX век, кое во борбата за преобразба на општествениот поредок сметало на револуционерната сила на селанството.
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи