а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народец

(едн.) народецот
Вид збор: Именка, машки род
1. народ
Англиски: people Албански: popull
Употреба: Хипокористика
2. Прост, обичен, сиромав народ.
Англиски: people Албански: popull
Примери:
Секогаш народецот страда, кој не решил, тој не го ограбил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи