а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народен

народни
Вид збор: Придавка
Ранг: 656
1. Што му припаѓа, што се однесува на народот.
Англиски: national Албански: popullor
Примери:
Народна банка
Народна библиотека
Народен универзитет
2. Што е својствен на народот, што потекнува од народот.
Англиски: people's Албански: popullor
Примери:
народен дух
народни обичаи
народно творештво
народни преданија
3. Што е близок, поврзан со народниот живот, со народниот дух.
Англиски: people's Албански: popullor
Примери:
народен учител
народен лекар
народен борец