а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарине

наринат
Вид збор: Глагол, свршен
Со ринење нагребе, собере нешто.
Примери:
Нарини го ѓубрето и исфрли го на буниште.
Изведенки
наринува несв.
наринуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи