а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нараѓа

нараѓаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Роди многу деца.
Англиски: bear Албански: lind shumë fëmijë
2. (се нараѓа) Се задоволи, се засити, се измори од раѓање.
Англиски: bear Албански: lindi shumë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи