а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарачка

мн. нарачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8271
1. Барање со кое нешто се нарачува, нарачување.
Англиски: order Албански: porosi
Употреба: Економија
Примери:
Направил две нарачки за нова стока.
2. Тоа што е нарачано, што треба да се добие.
Англиски: delivery Албански: porosi
Употреба: Економија
Примери:
Нарачката утре ќе ја добиете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК