а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарачен

нарачниот
Вид збор: Придавка
Што е згоден, удобен за ракување, за употреба, што лесно може да се фати, да се држи при работа.
Англиски: handy
Примери:
Во новата кола воланот не ми е нарачен.
Изведенки
нарачно прил.
Пример: Понарачно ми е да отворам со левата рака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК