а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарација

мн. нарации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6713
расказ, раскажување
Англиски: narration
Употреба: Литература
Примери:
епска нарација
лирска нарација
реалистичка нарација
Изведенки
наратив м.
мн. наративи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК