а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наратор

мн. наратори
Вид збор: Именка, машки род
Раскажувач, тој што води низ дејството на драмата, на филмот и сл.
Англиски: narrator
Употреба: Литература
FlexiMac
 менување на македонски глаголи