а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарасте

нарастат; нарасти, нарастете; нарастов, нарастоа; нарастол, нарасле; (ќе) нарастев, (ќе) нарастеа; (ќе) нарастел; нарастен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46370
нарасне
Англиски: grow
Изведенки
1. нарастува несв.
нарастуваат
2. нарастување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК