а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нараси

нарасат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49067
Натресе, нанесе раски на нешто.
Примери:
Тресејќи ја крпата, го нараси јадењето.
Внимавај, да не си ги нарасиш очите.
Изрази
Му ги нараси очите му донесе некоја корист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК