а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нараси

нарасат
Вид збор: Глагол, свршен
Натресе, нанесе раски на нешто.
Примери:
Тресејќи ја крпата, го нараси јадењето.
Внимавај, да не си ги нарасиш очите.
Изрази
Му ги нараси очите му донесе некоја корист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи